Community Foundation of the Fox River Valley
(630) 896-7800

info@cffrv.org

Local Students Receive Scholarships From Community Foundation

The Community Foundation of the Fox River Valley recently awarded 239 scholarships to area students for the 2012-2013 academic year.  The potential value of these scholarships over the next four years is $949,000.

These students, who will be attending colleges and universities throughout the United States, will join 191 other students who are continuing their college education with previously awarded Community Foundation Scholarships.

The purpose of the Community Foundation Scholarship Program is to provide financial assistance to students who are academically qualified to pursue an advanced education in their chosen field of study.  Scholarships are established within the Community Foundation by individuals, businesses, non-profit organizations, civic clubs and through bequests.

Most high school seniors applying for a scholarship were interviewed personally by members of the Community Foundation Scholarship Committee.

2012-2013 scholarship recipients are:

A+ Foundation Alumni Scholarship of West Aurora High School: Nathaniel Berg, Aurora; Hannah Enstrom, North Aurora

Alexander Family Scholarship: Michael Long, Big Rock; Elizabeth Held, North Aurora; Ashlyn Slamans, Sugar Grove

Armbruster-Dieterich-Wagner Family Scholarship: Dondre Brown, Aurora

Aurora Area Retired Teachers’ Association Scholarship: Jaely Pratt, Aurora

Aurora Central Catholic High School Scholarship in Honor of Father Jerome Leake: Tania Alcala, Aurora

Aurora East Educational Foundation Scholarship: Bertha Lopez, Aurora

Aurora Firefighters Scholarship in Memory of Tony Schoen: Joshua Jungels, Daniel Rivera, Aurora

Aurora Junior Womans Club Scholarship: Melissa Lifka, Aurora

Aurora Junior Womans Club Scholarship in Honor of Katy Fox: Margarita Heath, Aurora

Aurora Township Youth Foundation Scholarship: Krishna Kanhai, Tiffany Thomas, Aurora; Cynthia Smith, North Aurora

William & Edna Bennett Scholarship: Luke Gerhard, Aurora

Peg Bond Scholarship: Audrey Oster, Batavia

Shirley Borel Journalism Scholarship: Karlie Greiner, North Aurora

John A. Brennecke Scholarship: Elizabeth Emanuel, Aurora

Alicemae Brown Memorial Scholarship in Memory of Natalie Ann Brown: Dana Lacey, Yorkville

Lorraine B. Bryant Memorial Scholarship: Heidi Schultz, Aurora

Todd C. Bryant Memorial Scholarship: Jessie Bronski, Yorkville

Careers In Transition, Inc. Scholarship: Ciara Walls, Aurora

Charles & Josiedell Carnes Scholarship: Kevin Brouillette, Geneva; Christian Pape, Yorkville

Carpentry & Construction Scholarship: Ryan Anderson, Batavia

Mary R. Chapman Scholarship: Brenda Valadez, Montgomery

Howard E. Charles, Jr. Scholarship: Karl Becker, Frances Samolowicz, Campton Hills; Kelly Kugach, Kelly Mehan, Elburn; Ben Buhlman, Alexandra Francioni, Lauren Hauge, Katherine Staniek, South Elgin; Stephani Baker, Gina Bartindale, Matthew Bartindale, Caroline Belz, Gillian DeWane, Anna Gawlik, Lauren George, Kaylee Jamison, Michelle Johnson, Stephanie Johnson, Hannah Ketterling, Morgan Ketterling, Samantha Koziol, David Lyon, Anna Martines, Jack McNally, Nicole McSweeney, Catherine Nosal, Patricia Novak, Ellicia Sanchez, Emily Schwendner, Kathryn Solon, Kelsey True, Bruce Wittmann, Katherine Zoerlein, St. Charles

Dr. Bernard J. Cigrand Memorial Scholarship: John Belovich, Aurora

Community Foundation Scholarship: Jalisa Adams, Aurora; Peter Karkos, Katelyn Klemm, Lindsay Kohlmeier, Claire Zinser, Batavia; Morgan Long, Oswego

Community Foundation Alumni Scholarship: Ryan Adorjan, Oswego

The Conservation Foundation Environmental Scholarship: Lesa Simon, Montgomery

Coronado Dental Scholarship: Verenice Montano, Aurora

Arthur D. & Mary Ann Court Scholarship: Kallie Renfus, Batavia

CWS Scholarship: Jacqueline Guzauskas, Alexandra McAnally, Aurora

Roy E. Davis Scholarship: Richard Barajas, Aurora

Walter E. Deuchler Scholarship: Michael Gapinske, Vanessa Viayra-Gutierrez, Aurora

Daniel C. Deufel Vocational Scholarship: Nancy Rivera, Aurora

Dickes Family Scholarship: Upashruti Agrawal, North Aurora

Norman E. Dietz Memorial Scholarship: Allison Greiner, North Aurora

Doebert Family Scholarship in Memory of Edward E. Doebert: Miguel Hernandez, Aurora

Dunham Scholarship: John Gerhard, Minia Rios Gutierrez, Carmen VonPatterson, Aurora; Emil Khabiboulline, Geneva; Christopher Klimpke, Montgomery; Jonathan Rios, North Aurora

Steven John Duranceau Memorial Scholarship: Helen Offerman, Oswego

Howard & Sherry Eagle Scholarship: Abel Herrera, Aurora

Eagle Scout Scholarship: Steven Franger, Aurora

Warren J. & Shirley J. Eggers Scholarship: Edgar Rivera, Aurora

Barbara K. Engelbracht Scholarship: Benjamin Cole, Geneva

Erlenborn Family Scholarship: Samantha Helberg, Aurora

August W. Fischer, Jr. Scholarship: Elizabeth Suarez, Plano

Wesley F. Fisher Memorial Scholarship: Anna Sestak, Big Rock

James H. & Ione P. Fitzgerald Scholarship: Jennifer Waters, Aurora

Louis R. Forte Music Scholarship: Celeste Esquivel, Aurora

Fox Industrial Park Scholarship: Kailey Schumann, Yorkville

Fox Valley Earth Day Scholarship: Nicole Ketza, Sugar Grove

Ruby M. Frank Scholarship: Margaret Hoscheit, St. Charles

Garfield Farm Museum Historic Administration Scholarship: Chelsea Edwards, North Aurora

Francis A. Geib Memorial Scholarship: Rebecca Megchelsen, North Aurora

Howard E. Gillette Scholarship: Hernan Gonzalez, Matthew Koth, Aurora

Colonel Sidney Ginsberg Scholarship: Nathan Acevedo, Emily Brandt, Aurora

Melvin & Irene Goldman Scholarship: Tavarrie Meeks, Aurora

Goldsmith Family Scholarship: Shadae Pickett, North Aurora

Robert L. & Joyce A. Golz Scholarship: Stephanie Engel, Montgomery

Hamling Family Nursing Scholarship: Karli Moore, Montgomery; Alyssa Beerup, Yorkville

Erin K. Harrison Memorial Scholarship: Madalayne Wilkin, Aurora

Jerry Hart Memorial Scholarship: Ariel Rios-Sanchez, Aurora

Jack & Naomi Hastert Memorial Scholarship: Courtney Benson, Newark

Hearts for Hanah Scholarship: Sarina Oleson, Aurora

Arthur & Daphne Heinz Memorial Scholarship: Alexandra Bode, Geneva

George & Elaine Hettrich Scholarship: Trisha Carr, Kyla Price, Oswego

Mr. & Mrs. William P. Hilgen Scholarship: Peter Gonzales, Montgomery

Urban & Margaret Hipp Family Scholarship: Bayley Murphy, Aurora

Dr. J. William & Arline Hoban Family Scholarship: Tanya Jonsson, Aurora

Erwin & Ella Hoffman Scholarship: Dazmine Chaney, Robyn Lewandowski, John Whitson, Aurora

W. Charlie Hooper & Shirley Linder Hooper Scholarship: Maggie Benoit, Plano

Ben Horonzy Memorial Scholarship: Kyle Hurley, Geneva

Eleanor C. Hungar Scholarship: Camille Williams, Candace Williams, Aurora

Shirley M. Hurd Education Scholarship: Bradley Matze, Aurora; Katharine Mehan, Elburn; Kayley McPhee, Maple Park; Madeline Vogler, Oswego

Italian-American Mutual Aid Society of Aurora, Illinois Scholarship: Alex DiVerde, Batavia

Lee W. & Rosemary A. Jordan Scholarship: Aaron Wear, Sugar Grove

Stanley F. & Janette I. Karnoscak Scholarship: Hector Cuevas, Aurora

Constance K. & Allen J. Kent Scholarship: Macade Thorpe, Aurora

Kiwanis Club of Aurora, Illinois William J. Downs Scholarship: Caroline Soyars, Aurora

Kiwanis Club of Aurora, Illinois Dr. Harry Y. Greeley Medical/Healthcare Scholarship: Emily Thomas, Sugar Grove

Kiwanis Club of Aurora, Illinois Waubonsee Community College Graduates Scholarship: Barbara Hernandez, Aurora

Konrad Family Scholarship in Memory of Arthur W. Konrad: Kevin Brown, Aurora

Phyllis Kramer Scholarship: Mayberto Estrada, Aurora

Ralph & Alice Kramp Scholarship in Memory of Randy Kramp: Andrew Pauley, Aurora

J. Paul & Wanda H. Kuhn Scholarship: Deanna Reichardt, Oswego

Louise G. & Margaret E. Lane Scholarship: Alyssa Brackett, Ana Hernandez, Nathan Zinzer, Aurora

Danny McCue Memorial/Aurora Firefighters Scholarship: Jeffrey Garofalo, Aurora; Edward Catich, Yorkville

Helen Schlicht McGeachy & Arthur C. Schlicht Scholarship: Erin Canning, Aurora

Michael David McGrath Scholarship: Mayra Nunez, Aurora

Richard J. & Marilyn J. Michelini Scholarship: Nicole Kindelin, Montgomery

Marguerite E. Miller Education Foundation Scholarship: Jacquelyn Grimm, Oswego

G. William & Freda S. Moore Kiwanis Scholarship: Christine Davids, North Aurora

Marjory J. Nelson Memorial Scholarship: Katlyn Hinterlong, Aurora

David A. Neumann Scholarship: Abigail Schaschwary, Aurora

Frank & Marian Newell Scholarship: Joseph Bailey, Sugar Grove

Nicor Gas Scholarship: Jessica Saffell, Aurora; Sachin Modak, Elk Grove Village; Michelle Frigo, Elmhurst; Megan Kates, Herscher; Ashley Schorr, Huntley; Victoria Petrauskas, Naperville; Chase Paterson, Plainfield; Joseph Tuburan, Sandwich; Sarah Mudra, Wheaton; Connor Bass, Yorkville

Irene & Marie Oberweis Nursing Scholarship: Kelly Wixted, Oswego

Olsson Roofing Company, Inc. Scholarship: Ryan Hayes, St. Charles; Matthew Pansera, Yorkville

Neal & Margery Ray Ormond Memorial Scholarship: James Brink, Aurora

David B. Perry Scholarship: Elizabeth Howie, Elburn; Richard Williams, Sugar Grove

Orville Peterson Health Care Scholarship: Susan Stefanski, Aurora

Marvin F. & Geraldine E. Pilmer Scholarship: Bridget Guzauskas, Aurora

Christine A. Ponquinette Memorial/INC Board Minority Student Scholarship: Clarissa Johnson, Plano

Lance Corporal Hector Ramos Memorial Scholarship: Brian Nunez, Aurora

Lydia B. Raymond Scholarship: Kendall Stoller, Aurora

G. William & Mary D. Richards Scholarship: Jessica Minott, Aurora

Moshe Jamil Rogers Memorial Scholarship: Robert DeMyers IV, Aurora

Richard H. Rokop, Sr. Memorial Scholarship: Carly Sass, Aurora

Daniel W. Schindlbeck Memorial Scholarship: Jaleesa Rance, Aurora

Robert G. Schweitzer Scholarship: David Aleman, Aurora; Eric Eichelberger, Elburn; Jeremiah Rodriguez, Montgomery; Emily Ericson, Rachael Romano, Oswego

Mildred E. Shambo Scholarship: Anna Pauls, Sugar Grove

Simons-Minkler Scholarship: Annabel Gonzalez, Cynthia Gonzalez, Erick Tapia, Aurora; Leslie Erb, Montgomery; Paarth Choksi, Katherine Stone, North Aurora; Ilir Emini, Tyler Riederer, Yorkville

Ruth H. & B.R. Skaggs Scholarship: Thomas Pacer, Batavia

Thomas P. Sperry Memorial Scholarship: Annie Aquino, Aurora

Margaret Mercer Stewart Scholarship: Nancy Hilger, Oswego

Carl E. Swanson & Clara M. Swanson & Family Scholarship: Kelsey Miller, Batavia; Rebecca Woelfel, Oswego

Bill Sweeney Memorial Scholarship: Curtis Townsend Jr., North Aurora

Thorium Action Group/Kerr-McGee Chemical Corporation Scholarship: Suzanne Molinaro, Carol Stream; Julia Conard, Deirdre Hofman, Alexis Micele, Justin Mundt, Colton Seager, Megan Taddeucci, Blythe Todd, Marianne Ulett, Samantha Weibler, West Chicago; Austin Wilkens, Winfield

Louis Vago Scholarship: Coraima Amaya, Amanda Contreras, Rebecca Quade, Veronica Soto, Aurora

Dustin Villarreal Family Memorial Scholarship: James Clark, Tyler Hickey, Benjamin Rogers, Geneva

Robert H. & Shirley N. Waldo Scholarship: Cory Giguere, Aurora

West Aurora High School Class of 1950 Scholarship: Adrian Diaz, Aurora

West Aurora High School Class of 1956 Scholarship: Alexander Chollet, Thomas Pearson, Greyson Rieder, Aurora

Judy Whinfrey Memorial Nursing Scholarship: Rebecca Paprocki, Aurora; Dulce Fernandez, Cara Plante, North Aurora

Willett & Peffers Families Scholarship: Dorothy Allison, Aurora

John V. Winkle Foundation Scholarship: Lauren Schutz, Geneva

J. Robert & Marion E. Winn Scholarship: Alyssa Henzel, North Aurora

Winteringham Family Scholarship: Eivilyn Lopez, Yorkville

Jack Desha Witt Education Scholarship: Julianne Choi, Diego Rangel, Mariah Rettenmeier, Meghan Rettenmeier, Corleone Terrell, Aurora

Myron L. & Frances B. Wormley Scholarship: Cassidy Hamman, Newark

Zonta Club of the Aurora Area Scholarship: Sarah Lawrence, Sarah Wright, Aurora


Citizens interested in creating scholarship funds to support area students are invited to contact the Community Foundation of the Fox River Valley by calling (630) 896-7800 or visiting our web site atwww.CommunityFoundationFRV.org.  The Community Foundation office is located at 111 West Downer Place, Suite 312, Aurora, Illinois, 60506.

(630) 896-7800

info@cffrv.org